• Home
  • News
  • Outlook Festival 2018 reveals boat parties

Outlook Festival 2018 reveals boat parties


More than 40 voyages will sail on the Adriatic coast for Outlook Festival’s 2018 boat parties. Exit Records, Subdub, Drum & Bass Arena, Swamp 81, Metalheadz, Deep Medi, Bandulu and LEVELZ will be among the hosts as the boats run from Thursday, September 6th to Sunday, September 9th as part of the Pula-based bass and soundsystem culture celebration.

Catch boats with festival acts such as Children Of Zeus, Kahn & Neek, Madam X, Truth, Bryan Gee, Loefah, Skepsis, Iration Steppas, Slimzee, Pinch, Youngsta and dBridge spinning the tunes, running from 12noon to after dark.

The full Outlook Festival boat party schedule is below.

Tickets go on sale on Thursday, May 24th at 7pm UK time. You must have a festival ticket to board a boat. For festival details and tickets go to outlookfestival.com.

Outlook Festival 2018 boat parties

Thursday, September 6th

12:00 - 15:00 - Tuesday Club: Randall, Andy H, AOB & Special Guests
12:00 - 15:00 - Diplomats Of Sound: Children Of Zeus, Layfullstop & Special Guests
13:00 - 16:00 - High Focus Records: Dirty Dike, Fliptrix, Jam Baxter, Coops, Ed Scissor, Dj Sammy B-Side, Molotov, Talos
13:00 - 16:00 - Exit: dBridge, Skeptical, Fixate, SP:MC
15:45 - 18:45 - Crucast: Skepsis, Darkzy, Notion, Mr Virgo, Bru-C, Lazcru
15:45 - 18:45 - Uprise Audio: Seven, Juss B, Indiji, Asylum, A Grade, Joe Raygun & Jman
16.45 - 19.45 - Metalheadz: Goldie, Artificial Intelligence, Doc Scott, Blocks & Escher, AD, Lowqui
16.45 - 19.45 - Sentry v Artikal: J:kenzo, Youngsta, Nomine, Cimm, Dub Diggerz, Sun of Selah
19.30 - 22.30 - Dub Stuy x Numa Crew: O.B.F, Shanti d & Sr Wilson, Dub-Stuy Sound b2b Numa Crew, Killa P, Ninjaz MC & XL Mad
20.30 - 23.30 - Spent Shell: Flowdan, YGG, Irah, Grandmixxer, Spooky, Manga, Vital Techniques & MC Pean

Friday, September 7th

12.00 - 15.00 - Hot Wuk: The Heatwave
12.00 - 15.00 - 24hr Garage Girls: 24hr Garage Girls, Shosh, Deadbeat, Vital Techniques & MC Pean, Mikey B, Cellardore, Dert Bagginz MC, MC Forca, MC Vapour
13.00 - 16:00 - Boom Bap: Killa P, JMan, The Purist, Datkid, Sonny Jim, Kev Brown, Pete Cannon, Kotei, Jives, Kannaman, Caps, B.O.C, Franko Fraize
13:00 - 16:00 - V Recordings: Bryan Gee, Serum, Jumping Jack Frost
15:45 - 18:45 - Marky & Patife
15:45 - 18:45 - Swamp 81: Loefah, Pinch, Lamont, Chunky, T-Man
16.45 - 19.45 - Plasma Audio: Icicle, Truth, Safire, T-Bone, Civil Din, Sphere
16.45 - 19.45 - Subdub: Iration Steppas, O.B.F Feat Shanti D, Charlie P, Sr Wilson
19.30 - 22.30 - Symmetry: Break , Boston & Special Guests
20.30 - 23.30 - Warning x Playaz: SASASAS, DJ Hype + Eksman, Blazin
20.30 - 23.30 - Dispatch Recordings: Ant TC1, Kyrist, DLR, Visionobi

Saturday, September 8th

12.00 - 15.00 - Zam Zam v Navy Cut: J:Kenzo, E3, Jack Sparrow, Distinct Motive, Dub Diggerz, Sun of Selah
12.00 - 15.00 - Kaizen: Madam X, Walton, Silas & Snare, Chunky
13.00 - 16:00 - Submission: Youngsta, The Greys B2b Chad Dubz b2b Sicara Sound, Thanom b2b Dalek One B2b Max Mischief, MC Sgt Pokes
13:00 - 16:00 - Resident Advisor: Pinch, Sully b2b Anna Morgan, Orson b2b Hops
15:45 - 18:45 - The North Quarter: Lenzman, Zero T, DRS, Fox
16.45 - 19.45 - Deep Medi: Mala, Kahn, Silkie, Kaiju, Commodo, Compa, Gantz, Truth, Goth-Trad, Jack Sparrow, MC’s Sun of Selah & Crazy D
16.45 - 19.45 - Drum & Bass Arena: Randall, Storm, Total Science, Visionobi
19.30 - 22.30 - Scotch Bonnet: Mungo’s Hifi, Charlie P, Danny T & Tradesman, Eva Lazarus, Shanti D, Sr Wilson
20.30 - 23.30 - Wheel & Deal: N-Type, M r K, Sukh Knight, Silkie, Sepia, Unikorn Fukr, Cimm, Sgt Pokes, Crazy D & Illaman
20.30 - 23.30 - Dub Smugglers V Nice Up! Dub Smugglers, Riddim Punks, Compa, Red Eye Hifi, Shepdog, XL Mad

Sunday, September 9th

12.00 - 15.00 - Deeprot: El-B, N-Type (Garage set), Vital Technique, Deadbeat UK, Sammy Virji, Forca
12.00 - 15.00 - Deep Dark & Dangerous: Truth, Youngsta, Sepia, Distinct Motive, Khiva, Taiko, Coltcuts, Dalek One, MC Sgt Pokes
13.00 - 16:00 - Bandulu: Kahn & Neek, Commodo, Killa P, Irah
13.00 - 16.00 - Spearhead Records: Bcee, Villem & McLeod, MC Tempza
15:45 - 18:45 - GRM Daily: Jaykae, President T, MJ Cole, DJ Spooky
15:45 - 18:45 - Hatcha & Friends: Hatcha b2b Distance, Oneman b2b Zed Bias, Truth b2b N-Type & MC Crazy D
16.45 - 19.45 - Channel One: Channel One, Johnny Clarke, Dubkasm
16.45 - 19.45 - LEVELZ: Black Josh, Bricks, Chimpo, Chunky, Fox, Metrodome, Rich Reason, Skittles, Sparkz, T-Man, Truthos Mufasa
19.30 - 22.30 - Star Warz x Contrast: SpectraSoul, Icicle, Blind Judge b2b RedEx, One87
19.30 - 22.30 - Slimzo’s: Slimzee (Old Skool Set) W/ Flowdan & Jamakabi, Grandmixxer, As If Kid
20.30 - 23.30 - Dub Phizix & Strategy’s Well Good Boat Party: Dub Phizix & Strategy, Chimpo & Irah, Fixate, Chunky
20.30 - 23.30 - Hyperactivity Music X Forever DnB: S.P.Y, Ant TC1, Elisia Do Brazil, BRK & MC Lowqui

Tickets go on sale on Thursday, May 24th at 7pm UK time. You must have a festival ticket to board a boat. For festival details and tickets go to outlookfestival.com.

blog comments powered by Disqus