• Home
  • News
  • Day and stage splits for Dimensions Festival 2018 revealed

Day and stage splits for Dimensions Festival 2018 revealed


Dimensions Festival has revealed its day and stage splits for this year’s edition with three months to go. The ten stages spread across the Beach by day and fort by night from Thursday, August 30th to Sunday, September 2nd will include takeovers from Hessle Audio, Zeezout, Resident Advisor, Stamp The Wax, Make Me, Electrix, Exit Records and JAW Family.

Acts on the line-up range from Underground Resistance, Peggy Gou, Nina Kraviz, Bonobo, Hunee, Jon Hopkins and Ben UFO to Saoirse, Maurice Fulton, Helena Hauff, DJ Stingray and John Talabot - see below for the full breakdown.

Final tickets are priced from £141 from dimensionsfestival.seetickets.com.

Dimensions Festival 2018 stage splits

Clearing
Thursday: City Fly, Comet is Coming, Petar Dundov, Underground Resistance pres Depth Charge, Volvox, Nina Kraviz
Friday: Mimi & DJ Labud (Ekstrakt), James Holden & The Animal Spirits, Jan Kinčl & Regis Kattie, Azymuth & Marcos Valle, Jon Hopkins, Avalon Emerson
Saturday: Jon K, MXMJOY:[maximumjoy], Joe Claussell, Hunee
Sunday: Bonobo (All Night Long)

Stables
Thursday - Make Me: Josh Cheon, Heinrich Dressel & Teslasonic, Alessandro Adriani, Jon K
Friday - Dimensions & Stamp The Wax pres DJ Directory: SNO, Born Cheating, Sean OD, Aaron L, Will Lister
Saturday: Kiara Scuro, Conor Thomas, Batu, Skee Mask, Lee Gamble
Sunday - Music is my Sanctuary: Darker Than Wax, Lexis, Open Mike Eagle, Peanut Butter Wolf, Milo

The Void
Thursday - Resident Advisor: Willikens & Ivkovic, DJ Python, Kuniyuki, John Talabot
Friday - J.A.W: Bosco (Red Laser Disco), J.A.W. Family, Alexander Nut, Red Greg, Maurice Fulton
Saturday - Electrix x CPU: Chris CPU, London Modular Alliance (live), Carl Finlow aka Silicon Scally (live), DMX Krew (live), Billy Nasty, DJ Stingray
SUNDAY: Kamma & Masalo, Ilija Rudman, Palms Trax, Josey Rebelle

The Moat
Thursday : Imogen, K-Hand, Volruptus (live), Nina Kraviz, Bjarki
Friday - Zeezout: Daan Donk, Courtesy, The Exaltics, Detroit In Effect, Helena Hauff
Saturday: Massimo Mephisto, Dimensions Soundsystem, Umfang, Anastasia Kristensen, Paula Temple
Sunday - Hessle Audio: Ploy, Pearson Sound, JLIN, Pangaea, Ben UFO

Subdub Arena
Thursday - Mala Presents: Simon Scott (Muslimgauze set) -The Bug (in dub: DJ set), Mala, DJ Lag
Friday: Sinai Sound, Oakm, Upwellings (live), Bluetrain (live), Skee Mask (Dub set), Darwin
Saturday - Exit Records: DBridge, Fixate, Skeptical, Steve Spacek, DBridge, Fixate, Skeptical + SP:MC & GQ
Sunday - Dispatch x 1985: Onset, Monty, Halogenix, Alix, Ant TC1, Kid Drama, Amoss + SP:MC & Fokus

Garden
Thursday: Eddy Ramich, Cosmic Slop, Amp Fiddler (live), Moodymann, Marcellus Pittman
Friday - 30 Years of Rex Club: Ash Lauryn, Gabriella Vergilov, Peggy Gou, Roxymore
Saturday: Ste Roberts, Julio Victoria, Steve O’Sullivan, Margaret Dygas, Sonja Moonear
Sunday: Alex T, Leo Leal, Nicolas Lutz & Craig Richards

Ballroom
Thursday - Dimensions & Stamp the Wax pres DJ Directory: Champagne Funk, Heels & Souls, Harri Pepper, Debora Ipekel, Syndicator
Friday: RuDan, Ste Roberts, Nick Williams & Danielle, Pierre, ASOK
Saturday: Croatian Takeover
Sunday - Dimensions & Stamp the Wax pres DJ Directory: Daisy Moon, Sam Hall, Aaron L, Molinario, Nas 1

Courtyard
Thursday - Love Muscle: Lucy Lockett, Saoirse, Tom Hannah, Lady Blacktronica, Michael Upson
Friday: Olanskii, Hamish & Toby, Oyvind Morken, Kancheli
Saturday - Journey of Sound: WLC & Mona Lee, Sue Avenue & Just Nathan, Lefto & Red D, San Soda
Sunday: Ahz & Annita, Joachim, Alleged Witches, Mark Turner & Yuri

Arija
Thursday: Kudan x Coe x Triple Point, Mezigue, Maxye, Charles Green, Andrew Hill
Friday: Slothboogie, Ian Duffy & Conor Fallon, Reuben & Wallauer, Mind the Gap, ZERØ, Who:Ratio
Saturday: Tuckshop DJs, Tom Bateman, Butter Side Up DJs, Efemme, Unkle Fon & Mendi
Sunday: Croatian Takeover

Beach
Thursday: Bambooman, Alfa Mist, Ariwo, Dimensions Soundsystem Friday - Church of Sound: Total Refreshment Centre & Church of Sound, Eda, Joe Armon Jones & Maxwell Owin, Ezra Collective, Sons Of Kemet
Saturday: Kwasiba Savage, Yazmin Lacey, Gilla, Children of Zeus, Darkhouse Family M, Palms Trax
Sunday: Gilla, Poppy Ajudha, Gigi Masin, Kerem Akdag, Fatima (live), Alexander Nut, Hunee

For more details go to dimensionsfestival.com.

blog comments powered by Disqus