• Home
  • News
  • Creamfields 2020 reveals full line-up and arenas

Creamfields 2020 reveals full line-up and arenas


Creamfields has revealed its full line-up across its arenas for when it returns to Daresbury in Cheshire from Thursday, August 27th to Sunday, August 30th. Acts include Calvin Harris, Eric Prydz HOLOSPHERE, The Chainsmokers, BICEP Live, Armin van Buuren and Pendulum TRINITY with Friday to Sunday’s arena breakdowns published.

Friday August, 28th
North Stage: The Chainsmokers, Oliver Heldens, Jonas Blue + more
Steel Yard: Eric Prydz HOLOSPHERE, Adam Beyer, Kölsch, Cristoph + more
Mau5trap: deadmau5, Example, Chris Lorenzo, Jay Robinson, Livsey + more
Nina Kraviz & Friends: Nina Kraviz, Peggy Gou, Helena Hauff, Dax J, Leon Vynehall
Paradise: Jamie Jones, Patrick Topping, Nicole Moudaber, Richy Ahmed + more
Freakshow: Timmy Trumpet, Ben Nicky, Will Sparks, Darren Styles, Sub Zero Project, Dimatik, special guest: Scooter
Andy C Presents One 7 Four: Andy C, Dimension, Kings Of The Rollers & Inja, SPY b2b Randall, Bou, Harriet Jaxxon, Skantia, Killer Hertz, MC’s: Tonn Piper / GQ / IC3 / Haribo
Turn It Up: Brennan Heart, Zatox, Miss K8, Kutski, Hixxy, MKN, Reklus, Faze 2
Pepsi Max: Gareth Emery, Sander van Doorn presents Purple Haze, Mauro Picotto, Menno de Jong, Craig Connelly, Ciaran McAuley, Daxson

Saturday, August 29th
North Stage: Calvin Harris, Tchami + more
South Stage: Armin van Buuren, Dimitri Vegas & Like Mike, W&W, Vini Vici, Carta + more
Steel Yard Presents Carl Cox: Invites: Carl Cox, Charlotte de Witte, Josh Wink, Enrico Sangiuliano, Andrea Olivia, Anna Tur, Live: Guti
Sub_Aural: Pendulum TRINITY, Holy Goof, Hybrid Minds, Jauz, SASASAS, Sub Focus, Friction, Notion, Yakö, North Base
Anjunabeats: Above & Beyond, ilan Bluestone, Alpha 9 b2b Spencer Brown, Mat Zo, Oliver Smith, Trance Wax, Amber Stomp b2b Amy Wiles
Catch & Release: Fisher, Erick Morillo, Franky Wah, Nic Fanciulli + more
All Gone Pete Tong: Marco Carola, Joseph Capriati, Hot Since 82, Pete Tong, Eats Everything, Joey Daniel, La Fleur
Defected: Gorgon City, Basement Jaxx (DJ Set), Riva Starr, Sam Divine, Low Steppa, Monki, Dom Townsend
Pepsi Max: Laidback Luke, Third Party, Bassjackers, Loud Luxury, TNT aka Technoboy n Tuneboy, Adaro, Mattn, DJ Isaac, Teddy Cream, Andy Whitby
Rong: Ferry Corsten, John O’Callaghan, Giuseppe Ottaviani, Will Atkinson, Greg Downey, Factor B, Pete Bromage, Jamie Cooper, B.Viss

Sunday, August 30th
Musical Freedom: Tiësto, Alesso, Afrojack, Faithless (DJ Set), Toby Green, Magnificence, Jonas Aden
Stampd: Martin Garrix, Jax Jones Live, Sonny Fodera, Disciples, Loopers, Bart B More, Silque
Steel Yard: Camelphat, Solardo, Artbat, Paul Woolford, Eli Brown, SOSA
Soundscape: BICEP Live, Denis Sulta, Skream, Michael Bibi, Mason Collective, Logic 1000
Sub_Aural: Chase & Status (DJ Set), Sigma, My Nu Leng, Matrix & Futurebound feat.Rhymester + more
MK Area10: MK, Hannah Wants, Leftwing:Kody, Offaiah, KC Lights b2b Nightlapse, Claptone
Warehouse: Sven Väth, Boris Brejcha, Alan Fitzpatrick, ANNA, Yousef, B.Traits, James Organ
Glitterbox: Roger Sanchez, Purple Disco Machine, Todd Terry, The Shapeshifters LIVE with Teni Tinks, Simon Dunmore, Melvo Baptiste
Pepsi Max: Paul van Dyk, Aly & Fila, Cosmic Gate, Bryan Kearney, John Askew, Ruben De Ronde, Shugz vs David Rust, Rob Harnetty
Goodgreef Xtra-Hard: D-Block & S-Te-Fan, Wildstylez, Sefa, Sound Rush, Alex Kidd, Minus the Crown, Argy, Shaun T, Phil Mackintosh

For tickets and details go to creamfields.com.

blog comments powered by Disqus